O nas

Escape Service powstał z myślą o miłośnikach zagadek, ale także fanów motoryzacji autobusowej. Firma powstała w  2017 roku, a wszelkie projekty związane są wyłącznie ze światem zagadek oraz zabytkowymi autobusami. Doświadczenie zdobywane przez kilka lat przy budowie pokoi zagadek, serwisie, tworzeniu nowych scenariuszy, a także prowadzeniu rozgrywki w Escape Roomie  połączyłem z drugą pasją, gdzie przez 12 lat byłem kierowcą autobusu w komunikacji miejskiej w Warszawie. 

Pierwszy projekt zrodził się w sierpniu 2018 roku, gdy odkupiłem od MPK Rzeszów przegubowego Jelcza M181MB #640. Po niecałym roku prac przy autobusie powstał pierwszy jeżdżący Escape Room zbudowany w całości w autobusie. Zagadki ukryte zostały w taki sposób, aby autobus nie zmienił swojego głównego przeznaczenia do przewozu osób, dlatego ktokolwiek z wsiadających pasażerów na pierwszy rzut oka nawet nie wie, że znajduje się mobilnym Escape Roomie.  Sam Jelcz odwzorowany został na warszawski egzemplarz o numerze taborowym 7690, jednak ten oryginalny zakończył swoją karierę w Warszawie w 2012 roku i został zezłomowany. Spośród 10 wyprodukowanych wszystkich egzemplarzy Jelcz M181MB z Rzeszowa jest jedynym zachowanym przegubowym autobusem i bierze też udział w zlotach, nocach muzeów, dniach transportu publicznego oraz innych okolicznościowych imprezach.

Niedawno objąłem opiekę nad drugim autobusem marki Jelcz M121MB, który do Warszawy przyjechał z Krakowa. Cechuje się biało-niebieskim malowaniem oraz charakterystycznym „Lajkonikiem” na każdym z siedzeń dla pasażerów. W tym autobusie również zainstalowane są zagadki, dlatego też wyjeżdża na ulice jako Escape Room, aby zrównoważyć eksploatację Jelcza M181MB. „Krakus” bierze również czynny udział w okolicznościowych eventach, nocach muzeów, a nawet i planach filmowych.

Łącząc ze sobą dwa zamiłowania udało mi się stworzyć projekt, który cieszy się ogromnym powodzeniem i zainteresowaniem – BUS ESCAPE, ale także dzięki temu projektowi zachowujemy historię polskiej motoryzacji w komunikacji miejskiej i dajemy nowe życie dla autobusów nie eksploatowanych już u przewoźników ze względów technologicznych.

W grudniu 2021 roku udało się zakupić 3 autobus, który jest również zarejestrowany jako zabytek. Przegubowy Jelcz M181M o numerze bocznym 7891 był moim ostatnim autobusem, którym jeździłem do końca na zajezdni R-5 „Redutowa”. Po zamknięciu zajezdni trafił do prywatnej firmy, od której udało się go odkupić.

Ponad to autobusy udostępniam na indywidualne zapotrzebowania,  eventy, przewozy okolicznościowe czy też sesje zdjęciowe. Czyli nie tylko związane z zagadkami.